ساعت : 11:25

سایت جامع اصناف (www.asnafnama.com)
صعود به رتبه اول موتورجستجوی گوگل با عضویت در سایت اصناف........ تلفن تماس جهت عضویت شما 09121463333
     

تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۲

ثبت دامنه اختصاصی
دامنه مورد نظر خود را برای ثبت جستجو کنید
.www

آشنایی با سنگ لاجورد


آشنايي با سنگ لاجورد

لاجورد (Lapis lazuli)، نوعي سنگ قيمتي است که به خاطر رنگ زيباي لاجوردي در جواهرسازي و مجسمه‌سازي و از پودر آن در ميناکاري و نقاشي استفاده مي‌شود.
به اين سنگ لازورد و لاژورد نيز گفته شده‌ است. استخراج آن بيش از ???? سال در افغانستان رواج داشته و عمدتاً به مصر باستان صادر مي‌شده‌ است. پژوهش‌ها نشان داده که لاجوردِ استخراج‌شده از معدن سرِ سنگ در افغانستان تنها منبع شناخته‌ شد? لاجورد در دنياي باستان بوده ‌است. اين سنگ، نيمه کدر تا کدر بوده و داراي سختي متوسط بين 5 تا 6 مي‌باشد. جلاي آن شيشه‌اي يا موم‌گونه است.
ورقه لاجورد صيقل‌خورده با دانه‌هاى پيريت درون آن، در مشرق زمين به آسمان پرستاره تشبيه شده است. در کتاب‌هاى قديمى (55 پس از ميلاد)،‌ لاجورد را به عنوان پادزهرى براى نيش مارهاى سمى توصيه کرده‌اند.

لاجورد در مسير تاريخ
کيفيت و ذخيره لاجورد افغانستان ،در جهان بى نظير است و يک گنج جهانى محسوب مى شود .شواهد نشان مى دهند که بهره بردارى از معادن لاجورد بدخشان ،بيش از 6500 سال قبل شروع شد که قديمى ترين تجارت معروف سنگ هاى قيمتى جهان به حساب مى آيد .لاجورد هاى پيدا شده در اهرام داشور مصر (Dashour ) ،قديمى ترين مدرک ثابت شده تجارت سنگ هاى قيمتى ،بين مصر و افغانستان ،بيش از 4400 سال قبل مى باشند .از تمام سنگهاى آبى شناخته شده در دوره هاى باستان ،لاجورد بالاترين ارزش را داشت ،نام کنونى آن در اوايل قرون وسطى به وجود آمد.
" لاپيس لازولى " شکل ابتدايى لاتين " سنگ لازولوس " است ." لازولوس "،معادل کلمه عربى " لاجورد " است که براى آسمان و به طور کلى ،باى هر چيز آبى رنگ استفاده مى شود .زيبايى آن در کانى هاى ابى رنگ آن است و درجه زيبايى آن ،به مقدار وجود اين کانى ها وابسته است .لاجورد از رنگ آبى متمايل به آبى سبز تا آبى ارغوانى سير متفاوت است رنگ ايده آل آن ،آبى سير با عمق و شدت فوق العاده مى باشد .
از اطلاعاتى که امروز در دست داريم ،به نظر مى رسد که لاجورد ،اولين سنگ استخراج شده توسط بشر باشد .اسکندر (356-323 قبل از ميلاد ) از منطقه توليد لاجورد در بدخشان ديدن کرد و شهرت لاجورد را گسترش داد.جغرافيدانان عرب ،در قرن دهم ميلادى ،بدخشان را سرزمينى غنى از چراگاه و کوهستان هاى مملو از لاجورد و ياقوت معرفى کرده اند .سه قرن بعد ،مارکوپولو در سال 1271 ميلادى ،مقدار لاجورد بدخشان را به اروپا برد؛ گر چه خود او هرگز اين معادن را نديده بود .در سال هاى اخير ،اطلاعات بيشترى توسط زمين شناسان فرانسوى ،از جمله لاپارانت و بارياند (1965) ارائه شده است .

کانى شناسى و سنگ شناسى لاجورد
لاجورد يا لاژورد(Lpais Lazuli ) همان سنگ ارمنى يا گل ارمنى است و به زبان سرخپوستى ،به آن huinzo ، گفته مى شود .واژه لازور ،از واژه لاژورد در فارسى باستان گرفته شده که به عربى لاجورد در آمده و وارد زبانهاى ديگر شده است .در فارسى ،به معناى آسمان و آسمانى رنگ آمده است .
سنگ لاجورد ،آميخته اى از کانى هاى هائوين ،کلسيت ،زوداليت ،نوزآن ،اوژيت و هورنبلند و ترکيب شيميايى 2(So4,S,Cl) .6(AlSio4)8(Na,Ca) است .لاجورد ،داراى درون گيرهاى پيريت است .
سيستم کريستالى لاجورد مکعبى ،داراى سختى 5-6 در مقياس موهس ،وزن مخصوص آن 3-5/2 و داراى ضريب شکست 5/1 مى باشد .به صورت نيمه شفاف و جلاى شيشه اى ،تا چرب ديده مى شود .رنگ خاکه آن آبى است در رنگ هاى آبى آسمانى ، آبى سير و بنفش ديده مى شود.

 
  سايت جامع اصناف ، سايت آينده www.SiteAsnaf.com
جهت مشاهده برترين فروشندگان مواد شيميايي معدني در ايران لطفا" بر روي لينک زير کليک کنيد 


تاریخ خبر : ۱۳۹۲/۶/۱۷
منبع : تحقيق و گرد آوري مقاله